Whey Protein Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Whey Protein, süt ortamında tespit edilen iki tip proteinden bir tanesidir. Diğeri de Casein proteinidir. Whey Protein geçmişte bulunduğu gibi bugünümüzde de sporcular için çok seçkin bir supplement türüdür ve genelde toz durumunda satışa sunulan formları popülerdir.

Whey protein, peynir altı suyu olarak da tanınan bir protein türüdür. Kana en süratli karışan protein türü olması dolayısıyla spor yapanlar için en çok tercih edilen protein türüdür. Genellikle antrenmandan derhal sonra içilmesini önerilir. Çünkü antrenmandan sonra yarım saat civarında bedene protein girmesi önemlidir. Bunu besinlerden karşılayamayacağımız aşikardır bu sebeple Whey proteini tercih edilebilir. Eğer isterseniz spordan 30 – 40 dakika evvelcede tüketerek spor esnasında bir enerji kaynağı olarak kullanabilirsiniz.

Whey Protein Faydaları
Antrenman ardından kaslara gerekli olan protein ihtiyacını karşılamak için en etkili protein Whey Protein’dir.
Yarım saat içerisinde emilebilmesi nedeniyle antrenman ardından kas yıkımını engeller ve kasların yenilenmesinde de etkilidir.
Neredeyse tüm amino asitleri sahibi olan Whey Protein kas gelişimi yönünden çok mühim bir protein kaynağıdır.
Antrenman ardından maksimum tesiri almak amacıyla Whey Protein su ile karıştırarak tüketilmesi tercih edilen bir alternatiftir. Süt gibi bir ürün ile tükettiğinizde emilimi biraz vakit alacaktır bu yüzden istediğimiz tam tesiri veremeyebilir.

WHEY PROTEIN ETKILERI NELERDIR?
Yağ kütlesinde azalma,
Kas kütlesinde artış ve Kas inşasının da hızlanma,
Performans ve güç artışı,
Trigiliserit miktarında azalma,
Gerekli proteinlerin alınması nedeniyle iştahta biraz azalma olabiliyor.

Whey Protein Nasıl Kullanılır?
Whey proteini başlangıç seviyesi olarak spordan sonra 1 ölçek kullanması tavsiye edilen bir durumdur.
Aldıktan sonra amacınıza göre kullanırsanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Başlangıç olarak antrenmandan derhal sonra 1 – 1.5 ölçek almanız yeterli olacaktır.
Baktınız size aldığınız protein yetmiyor ve antrenmanlarınız yorucu geçiyor. O durumda ortalama olarak spordan evvelce 1 ölçek ve spordan sonra 1 – 1.5 ölçek almalısınız.
Whey Protein Zararlımıdır?
Whey Protein peynir altı suyundan elde edildiği için normal şartlarda bir zararı pek bulunmamaktadır. Fazla kullanılmaya başlandığında genel olarak vücutta fazla protein bulunmasından doğabilecek zararları verecektir.

Bir diyetisyen ile birlikte Protein alımı yaparsanız sizin çok daha yararlı olur. Kullanmaya başlamadan evvelce ki değerleriniz ile kullanmaya başladıktan sonra ki değerlerinizi karşılaştırarak rastgele bir problem olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ama 1 – 2 ölçek tüketiminin pek bir zararı olmayacaktır. Zaten aşırı kullanılmaya başlandığında vücudunuzda sivilceler çıkmaya başlayacaktır. Buna göre de tüketim sayısını ayarlayabilirsiniz.

Hangi Whey Protein Tercih Edilmeli?

Whey protein ile alakalı 3 adet ürün mevcut. Bunlar Whey Concentrate, Whey Isolate ve Whey Hydrolysate protein mamülleridir. Peki bunlardan hangisi tercih etmelisiniz?

Concentrate Whey, bu protein türü başka ikisine nazaran daha az üretim aşamasından geçmişprotein türüdür. 2. sınıf whey olarak da bilinir. Çünkü ağırlığına göre içeriğindeki whey miktarı %30-70 arasındadır. Bu da demek oluyor ki 100 gram whey concentrate ürününde 30 – 70 gram civarı whey protein bulunmaktadır. Ama bu ürüne göre de değişim gösterebilir tabii.
İsolate Whey proteinin’de ise bu miktar %90 ve üstünde bulunduğundan Concentrate Whey daha iyi netice verebilir. Yani prosedür görmüş bir whey türü olan izole whey, daha pahalı bir alternatif olmasına rağmen, daha iyi bir netice veren whey protein türüdür. İzole whey protein mamüllerinde yağ, şeker ve karbonhidrat miktarları nerdeyse 0’a yakındır.
Hydrolysate Whey proteini ise, kimyasal prosedürlerle eskiden sindirilmiş bir Whey türü olan Hydrolysate Whey en süratli emilime ve whey seviyesi en çok olan üründür. Diğer ikisine göre daha avantajlı görünse de fiyat olarak öbürlerine göre dezavantajı vardır.
Özetleyecek olursak, yukarıda ki karşılaştırmaya göre, lüzum fiyat olarak lüzumse verim olarak tercih edilmesi lüzumen Whey Protein türü İzole Whey Protein türüdür. Ki genel olarak firmaların en çok sattığı ve ürettiği ürün de İzole Whey türüdür.

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir